Pióropusze iskier, emocje, miła atmosfera to nie Sylwester… Tak wyglądał dwunasty stycznia dla szlifierzy, którzy stanęli w szranki do konkursu „Starcie Szlifierzy i Spawaczy” na najlepszego szlifierza B&P Engineering.

W środę 12 stycznia br. usytuowana na terenie B&P Engineering hala produkcyjna nr 4 była areną niezwykle emocjonujących zmagań, w których o palmę pierwszeństwa rywalizowali szlifierze. Organizatorem tych niecodziennych zawodów była znana amerykańska firma 3M, zajmująca się produkcją i sprzedażą różnorodnych wyrobów, między innymi tworzyw sztucznych, materiałów ściernych, elektronicznych i farmaceutycznych, zatrudniająca ponad 90 tysięcy pracowników na całym świecie. Konkurs został zorganizowany przez firmę 3MPolska i odbył się na jednej z hal produkcyjnych w B&P Engineering.

Zanim uczestnicy zawodów przystąpili do rywalizacji o jak najlepsze lokaty, wysłuchali niezwykle ciekawej, popartej prezentacją multimedialną prelekcji na temat zagrożeń i doboru środków ochrony indywidualnej podczas spawania i szlifowania. Przygotowane przez przedstawiciela Firmy 3M wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem słuchaczy. Punktualnie o godzinie 10.30 uczestnicy wydarzenia udali się do hali nr 4, gdzie na wcześniej przygotowanych stanowiskach roboczych zainicjowali konkursowe zmagania.

Duże wyzwanie i emocjonująca rywalizacja…

Organizatorzy przygotowali dla uczestników zawodów cztery indywidualne „konkurencje”. W ramach pierwszego etapu rywalizacji, który przebiegał pod hasłem „ Po pierwsze, bezpieczeństwo”, oceniano umiejętność prawidłowego zastosowania właściwych środków ochrony indywidualnej oraz przygotowanie do bezpiecznego wykonania zadania. Kolejne wyzwanie, z którym zmagali się uczestnicy zawodów związane było z przygotowaniem narzędzi, w tym z poprawnym montażem (na czas) na szlifierce następujących akcesoriów: podkładki do dysku, nakrętki dociskowej oraz dysku fibrowego 3M „Cubitron” II 982CX 36 plus.

Niezwykle emocjonujący przebieg miała trzecia „konkurencja”, podczas której zawodnicy mieli wykonać 10 cięć na metalowym profilu, zaś wymiar (grubość) odcinanych elementów musiał mieścić się w przedziale od 0,5 do 2 cm. W tym przypadku oceniano czas wykonania zadania oraz zużycie tarczy. W ramach ostatniego wyzwania, z którym musieli się uporać rywalizujący, należało usunąć w jak najkrótszym czasie 25 cm spoiny typu MIG. Poza czasem wykonania zadania oceniano jakość otrzymanej powierzchni (bez widocznych śladów spoiny).

Każdy z 12-stu uczestników miał do wykonania cztery zadania:

  1. Zręczność szlifierza - złożenie szlifierki: 
  2. Po pierwsze, bezpieczeństwo! - prawidłowe zastosowanie właściwych środków ochrony indywidualnej przed szlifowaniem: 
  3. Precyzja Szlifierza - cięcie profilu:
  4. Siła Szlifierza - szlifowanie powierzchni: 

Przedstawiciele firmy 3M zadbali o prawidłowy przebieg konkursu oraz aby każdy uczestnik miał równe szanse. Po zakończeniu wszystkich konkurencji zostały podliczone punkty. Wyrównany poziom uczestników wymagał dogrywki aż pięciu osób.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy narzędzi i akcesoriów szlifierskich produkcji 3MPolska. B&P Engineering ufundowało nagrody pieniężne uzależnione od zajętego miejsca dla wszystkich uczestników oraz upominki firmowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz przedstawicielom 3M a w szczególności Panu Marcinowi Szymańskiemu za zorganizowanie konkursu.