Urządzenie służy do rozmrażania, podgrzewania lub chłodzenia rozdrobnionego surowca w postaci pulpy lub kremogenu oraz produktów zawierających całe owoce.

Problem sezonowości owoców i warzyw dotyczy wszystkich zakładów przetwórstwa spożywczego. Surowiec na czas magazynowania zazwyczaj jest mrożony. Pierwszym etapem produkcji jest rozmrożenie surowca.

B&P Engineering oferuje nowe urządzenie Termobreak służące do rozmrażania, rozparzania i podgrzewania wstępnie rozdrobnionego surowca w postaci płynnej lub półpłynnej.

Standardowe otwarte urządzenie składa się z ramy nośnej na której posadowiona jest komora grzewcza w kształcie litery U.

Kosz zasypowy surowca usytuowany jest w górnej części przestrzeni grzejnej. Zamknięciem komory grzewczej jest pokrywa unoszona poprzez ręczny układ hydrauliczny. Wewnątrz znajdują się dwie obrotowe wężownice zamontowane na wspólnym wale.

W miejscach przejścia wału przez ściany boczne zostały zastosowane uszczelnienia dławnicowe. Wał spirali grzewczej jest obustronnie łożyskowany na dwóch stojących zespołach łożyskowych o podwyższonej odporności technicznej. Wężownica napędzana jest poprzez przekładnię łańcuchową z motoreduktorem. Cała komora grzewcza jest izolowana, zastosowany rodzaj i grubość materiału izolacyjnego dobrany jest do temperatur pracy dla jakich projektowane jest urządzenie.

Wewnątrz komory grzewczej znajduje się zespół dysz myjących, które umożliwiają mycie w centralnym układzie CIP.

Zaletą urządzenia jest ruchomy element grzewczy, który zapobiega przypalaniu się i zwiększa efektywność wymiany ciepła pomiędzy medium grzewczym a surowcem. Sprawność wymiany ciepła jest 5 razy wieksza jak przy wymiennikach płaszczowo-rurowych. Produkt jest grzany równomiernie w całej objętości i ciągle mieszany.

Więcej informacji o urządzeniu znajdziecie tutaj.